وزارت جهاد کشاورزی از کشت برنج در استان های مازندران و گیلان حمایت می کند/انجام اقدامات لازم برای معرفی گیاهان جایگزین در سایر استان ها
1397/05/08

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: سیاست عدم حمایت از کشت برنج به غیر از استان های مازندران و گیلان از سال 1393 اتخاذ و با مصوبه اسفندماه سال 96 دولت،در سال جاری با اهتمام بیشتر و همکاری دیگر دستگاه های دولتی پیگیری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز با اشاره به این که سیاست عدم حمایت از کشت برنج توسط وزارت جهاد کشاورزی موضوع جدیدی نیست و از سال 1393 با توجه به برآوردهای کارشناسی در خصوص منابع آب قابل دسترس بخش کشاورزی، میزان تبخیر مناطق مختلف، عملکرد در واحد سطح و نهایتا بهره وری آب و همچنین کم آبی شدید در استان های مختلف از جمله فارسی اصفهان و ... اتخاذ شده است،اظهار داشت: بدیهی است در سال زراعی جاری در سطح کمیته های خشکسالی استان ها به ریاست استانداران و پیرو مصوبه 12 اسفند ماه 1396 هیئت دولت، سیاست عدم حمایت از کشت برنج در مناطق مختلف کشور به غیر از استان های مازندران و گیلان با اهتمام بیشتر و همکاری دیگر دستگاه های دولتی پیگیری شده است.

وی با تاکید بر این که وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امنیت غذایی بیش از هر دستگاه دیگر تمایل به تولید و نیل به خوداتکایی پایدار در محصولاتی چون برنج دارد،تصریح کرد:پایداری تولید و معیشت کشاورزان در بلند مدت به مراتب مهم تر از تصمیمات احساسی و بدون پشتوانه کارشناسی و مقطعی خواهد بود.

کشاورز ادامه داد: نتیجه این گونه تفکرات در بسیاری استان های مهم کشاورزی هم اکنون قابل رویت است به گونه ای که کشاورزان این مناطق حتی قادر به کشت محصولات پاییزه با نیاز آبی کمتر چون گندم نیز نمی باشند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که در زمینه معرفی و آموزش کاشت گیاهان جدید جایگزین نیز اقدامات لازم در سطح استان ها صورت گرفته است،خاطرنشان کرد:در استان های مختلف بر اساس اقلیم، کشت گیاهان روغنی با حمایت خرید تضمینی توسط دولت مانند سویا، آفتابگردان، کنجد، پنبه، علوفه های کم آب بر مانند سورگوم و ارزن، دیگر محصولات با خاصیت بهبود حاصلخیزی خاک مانند ماش و محصول جدید کینوآ با تحمل بیشتر به شرایط شوری و خشکی و بهره اقتصادی بالا و ... در دستور کار همکاران سازمان های جهاد کشاورزی قرار داشته و دارد.


تعداد مشاهده خبر2579 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal