افزایش 2 برابری مبارزه با بیماری‌های گندم و جو در مزارع کشور
1399/05/11

مدیر کل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در سال زراعی جاری در سطح یک میلیون و 464 هزار هکتار از مزارع آبی و دیم کشور با بیماری های گندم مبارزه شیمیایی شد که نسبت به سال قبل دو برابر افزایش نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، اکبر آهنگران با بیان این خبر افزود: امسال به دلیل مساعد بودن شرایط آب و هوایی، بارندگی‌های زیاد، دمای مناسب برای رشد بیماری‌ها و حساسیت و شکسته شدن مقاومت رقم چمران 2 نسبت به زنگ گندم، سطح مبارزه با بیماری‌های این محصول افزایش یافته است.

وی سطح مبارزه با کل بیماری‌های گندم در سال زراعی 97-98 را 717 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: در سال زراعی جاری در 529 هزار هکتار از مزارع کشور علیه بیماری زنگ گندم مبارزه شد، در حالی که این سطح از مبارزه در سال زراعی گذشته بالغ بر 168 هزار هکتار بود.

آهنگران در مورد حساسیت رقم چمران 2 نسبت به زرد گندم اظهارکرد: در سال زراعی گذشته مشکلی در مورد این رقم نداشتیم،اما امسال به دلیل ظهور بیماری زنگ زرد در سطوحی از مزارع گندم که رقم چمران 2 کشت شده بود، مجبور به سمپاشی شدیم.

وی اضافه کرد: در سال زراعی جاری بیش از 70 درصد ارقام کشت شده در استان‌های ایلام و خوزستان، رقم چمران 2 بود.

این مسئول با اشاره به این که بیش از 50 نوع بیماری در حوزه گندم وجود دارد، تصریح کرد: از میان 50 نوع بیماری در حوزه گندم، 20 نوع آن مانند زنگ زرد، سیاهک ها،سفیدک پودری، فوزاریوم خوشه و سپتریوز از اهمیت بیشتری برخوردارند.

مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور همچنین سطح مبارزه با بیماری‌های جو در سال زراعی جاری را نزدیک به 80 هزار هکتار بیان کرد و افزود: این سطح مبارزه نسبت به سال زراعی قبل 2 برابر افزایش داشته است.

وی درباره مبارزه شیمیایی با آفات گندم نیز اظهار داشت: سطح مبارزه با آفات گندم به غیر از سن و ملخ در سال جاری بیش از 240 هزار هکتار بوده که نسبت به مبارزه 300 هزار هکتاری سال زراعی پیش کاهش نشان می دهد.

آهنگران سطح مبارزه با علف‌های هرز مزارع گندم در سال زراعی جاری را 4.4 میلیون هکتار و در مزارع جو حدود 380 هزار هکتار عنوان کرد.

تعداد مشاهده خبر174 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal