بررسی اجرای طرح افزایش بهره وری دام در مناطق عشایری
1399/05/13

رئیس سازمان امور عشایر ایران، بر لزوم بررسی و انجام کار کارشناسی برای اجرای طرح افزایش بهره وری دام در مناطق عشایری با استفاده از ظرفیت بسیج عشایری تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امورعشایر ایران، کرمعلی قندالی در نشست بررسی و هم افزایی در خصوص "طرح افزایش بهره وری دام در مناطق عشایری" با رئیس سازمان بسیج عشایری کشور و مدیران دو دستگاه که در محل سازمان برگزار شد، با اشاره به طرح ارائه شده از سوی بسیج عشایری در خصوص افزایش بهره وری دام در مناطق عشایری، ابراز داشت: همین که طرحی تعریف شده، قابل ارزش گذاری است و لازم است کارگروه هایی تشکیل و روی طرح کار کارشناسی بیشتری صورت گیرد.

وی تصریح کرد: اگر طرحی را می خواهیم در مناطق عشایری تعریف و اجرا کنیم باید حتما اثرات طرح در بخش های اقتصادی و اجتماعی جامعه عشایری را بررسی کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر این که نباید در طرح ها بلندپروازانه حرکت کنیم، اظهار امیدواری کرد: باید با هم افزایی تصمیماتی گرفته شود که نتیجه آن به نفع جامعه عشایری باشد.

وی اضافه کرد: می توانیم از تجربه اجرای طرح زنجیره تولید گوشت توسط سازمان که مستند به قانون هم است استفاده کنیم و تفاهم نامه ای بین سازمان امور عشایر و سازمان بسیج عشایری کشور تدوین و بر اساس آن عمل کنیم.

قندالی با بیان این که در کشور مشکل تامین گوشت قرمز نداریم و حتی می توانیم تولیدات داخلی را صادر کنیم، گفت: در سال های 94 و 95 و 96 حدود سه میلیون راس دام عشایر صادر شد که به نفع تولیدکننده ها شد.

وی خاطرنشان کرد: در 20 سال گذشته، بیشتر برندهای خارجی در حوزه لبنیات و گوشت در کشور حضور داشتند که امروز اثری از این برندها نیست و این نشان از رونق تولید در داخل کشور در این حوزه ها دارد.

این مسئول با اشاره به این که سمت و سوی حرکت سازمان امور عشایر حمایت از تولید است، افزود: مشکلاتی در مناطق عشایری وجود دارد همانطور که در سایر بخش ها نیز وجود دارد اما این بدان معنا نیست که کاری انجام نشده است و با هم افزایی می توانیم مشکلات را کاهش دهیم.

قندالی اظهار داشت: ظرفیت سرزمینی کشور به گونه ای است که جمعیت عشایر ثابت مانده و از اوایل انقلاب تغییر چندانی نداشته است و جمعیت یک میلیون و 100 هزار نفری آنان در اوایل انقلاب در حال حاضر یک میلیون و 200 هزار نفر است.

وی اظهار داشت: با رعایت بهداشت سلامت و تغذیه دام در مناطق عشایری بستر بعدی کاهش تلفات دام است تا تولید در این مناطق را افزایش دهیم.

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور نیز در این نشست با بیان این که رویکرد بسیج توجه به مباحث اقتصادی در کشور است، گفت: هر کدام از حوزه های بسیج متناسب با جامعه هدف نقشی را در راستای جهش تولید ایفا می کنند و جامعه هدف ما هم عشایر هستند و "طرح افزایش بهره وری دام در مناطق عشایری" نیز بر این اساس نوشته شده است.

سعیدی با بیان اینکه ما در کنار سازمان امور عشایر هستیم و از ظرفیت های بسیج عشایری به شما کمک کنیم، اظهار امیدواری کرد با هم افزایی و نظرات تخصصی سازمان امور عشایر این طرح را تقویت کنیم.

تعداد مشاهده خبر2116 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal