لزوم بروزرسانی و تدقیق منابع اطلاعات خاک کشور
1399/05/13

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بر لزوم بروزرسانی و تدقیق منابع اطلاعات خاک کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری در سومین نشست شورای راهبردی خاک کشور، اظهار کرد: برای حفظ و صیانت از منابع خاک کشور، تشکیل شورای عالی خاک در آیین نامه اجرایی قانون حفاظت خاک باید لحاظ و مقدمات لازم برای تشکیل کمیته تخصصی خاک ذیل شورای عالی خاک نیز فراهم شود.

وی تصریح کرد: اطلاعاتی که در خصوص فرسایش خاک داده می شود باید مبانی علمی آن قوی و براساس استانداردهای جهانی باشد.

اکبری با اشاره به این که در زمینه فرسایش خاک، مقایسه ایران باید با کشورهایی که دارای شرایط مشابه اقلیمی هستند، انجام شود، تاکید کرد: منابع اطلاعات خاک کشور باید بروزرسانی و تدقیق شود.

در این نشست، معاون وزیر ورئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز گفت: در قانون حفاظت خاک به چالش های تغییر کاربری اراضی، کاهش مواد آلی خاک های کشور، فرسایش خاک، کاهش بنیه حاصلخیزی خاک، شوری و آلودگی خاک پرداخته شده است.

کامبیز بازرگان با بیان این که در زمینه کاهش بنیه حاصلخیزی خاک در بحث راهبردی بایدبرای معاونت ها وظیفه مندی مشخص شود، اذعان کرد: شورای راهبردی خاک کشور برای تلفیق برنامه ها و این که مبحث خاک در وزارت جهاد کشاورزی از کانالی تخصصی مطرح  و سیاستگذاری شود، تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: ‌در حوزه حفاظت خاک منابع طبیعی و جنگل ها اقدامات عملی زیادی صورت گرفته اما در خصوص مدیریت پایدار بهره‌برداری از خاکهای کشاورزی کارهای انجام نشده بسیاری باقی مانده است.

در این نشست، رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور نیز اعلام کرد: در سازمان جنگل‌ها و مراتع مرکز بین‌المللی مدیریت آبخیز بزودی راه اندازی می شود و از تجربیات فعالیت‌های بین المللی سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری می توان در سایر بخش‌های وزارت جهاد کشاورزی در خصوص مدیریت بهینه خاک بهره برد.

مسعود منصور افزود: برنامه‌های عملیاتی، اجرایی و راهبردی در حوزه خاک منابع طبیعی و جنگل ها تهیه شده و اقدامات عملی و نتایج خوبی جهت بهبود اوضاع بهره‌برداری خاک اتفاق افتاده است که لازم است جهت استفاده عموم این یافته‌ها و دستاوردها به اطلاع عموم برسد.

در سومین نشست شورای راهبردی خاک، مدیرکل دفتر امور خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: با توجه به قانون حفاظت از خاک تکالیف و وظایفی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی نهاده شده لذا در شورای راهبردی باید شرح وظایف هریک از زیر بخش‌ها به شکل روشن و شفاف تقسیم کار و تبیین شود تا انشالله ما در کمترین زمان ممکن بتوانیم به اهداف در نظر گرفته شده در این قانون بهتر و زودتر دست پیدا کنیم.

تعداد مشاهده خبر1583 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal